MENܼ/span>


 
 
 Güven Duygusu Kendine Güvenmekle Gelişir

GÜVEN DUYGUSU KENDİNE GÜVENMEKLE GELİŞİR


     İnsanların birlikte daha mutlu ve daha güvenli yaşamaları için herşeyden önce kendileri ile ilgili, daha sonra yaşamla ve diğer insanlarla ilgili ön-yargılarını bırakmaları gerekir.


    ‘’İnsanlara Güven olmaz’’ sizi sınırlayan bir inanç ve insanlar hakkındaki ön-yargınızdır. Bunu sizi destekleyen bir inançla değiştirmedikçe yani yargısız yaklaştığınızda yavaş yavaş ‘’güvenilebilir insanlar da vardır’’ demeye başlarsınız.


    Karşılıklı güven oluşturmadan önce ‘’UYUM’’ sağlamak önemlidir. Yani karşınızdaki insanı anlamaya çalışırsanız, onun dünyaya bakışını, değer ve inanaçlarını anlayıp uyum sağlayabilirseniz yavaş yavaş aranızda ‘’GÜVEN’’ oluşmaya başlar. Yani karşınızdaki kişiye ben seni anlıyorum, senin neden böyle hissettiğini, neden böyle davrandığını anlıyorum’’ mesajını verdiğiniz zaman o kişi sizinle birlikte hareket edebileceğine inanır.


    UYUM sağladığınız kişiler size güven duyar, size güvenen kişileri de yönlendirmeniz kolay olur. İnsanlar güvendikleri insanlarla dertlerini paylaşırlar, arkasından konuşulamdığını bilmek isterler. İnsanlar güvendikleri politikacılara oy verirler. İnsanlar güvendikleri doktora giderler.


    Güven olmadan sağlıklı iletişim de olmaz, ilişkiler de kurulmaz.


    Siz kendinize ne kadar güveniyorsunuz? ‘’İnsan karşısındakine ne söylüyorsa kendisi odur’’derler. Eğer karşınızdaki kişinin güvenilmez olduğunu düşünüyorsanız, siz ne kadar güvenilirsiniz? Kendinize olan güveniniz yoksa başkalarına olan güveniniz de yoktur. Siz kendinize güvenmiyorsanız başkaları size nasıl güvensin.


    Güven duygusu önce kendine güvenmekle gelişir. Kendi kendinizi ne kadar hayal kırıklığına uğratıyorsunuz?


    Kendinize verdiğiniz sözleri ne kadar tutabiliyorsunuz?


    Kaç kez sigarayı bırakmak istediniz de bırakamadını bir türlü, hala kendinize zarar vermeye devam ediyorsunuz?


    Çocuklarınıza verdiğiniz sözleri tutamadığınız için kaç kez kendinizi suçladınız?


    Kaç kez kendinize güvenmediğiniz için bazı şeyleri yapmaktan vazgeçtiniz? Kaç kez verdiğiniz kararları değiştirdiniz?


     Hem kendinize olan güveninizi arttırmak hem de dünyaya ve diğer insanlara karşı  güven duyabilmek için öncelikle ‘’insanlara güvenilmez’’ inancınızın altında yatan ‘’ben güvenilmez biriyim’’ sınrlayan inancınızı ‘’ben güvenilir biriyim’’ inancıyla değiştirin.


    Birilerine güvenmek de risk almak gibi bir şeydir. Her zaman risk almaya  cesaretli olun. Gelişme risk almadan olmadan.


    Hayal kırıklıkları da sizin hazırladığınız sonuçlardır unutmayın. ‘’Olmasını istediğiniz’’ sonuçlara odaklanın ‘’olmamasını istediklerinize’’ değil.


 


Gülay KIŞLAK

 Kaynak :  

 Bu Makal 1993 Kii Tarafndan Okundu.

  Makaleye 0 Adet Yorum Yaplm    0  Yorum Var
Sayfalar